انواع قهوه بر اساس نوع مصرف آن 1395/12/25
Visitors: 625

انواع قهوه بر اساس نوع مصرف آن

قهوه را به دو صورت درست می کنند؛ یا صاف نشده ویا صاف شده. قهوه عربی و قهوه ترک را با دُرد درست می کنند. قهوه عربی، سیاهرنگ و تلخ است، اما قهوه ترک، رنگی روشنتر و مزه ای متمایل به شیرینی دارد.در غرب اما قهوه را از آب آن جدا می کنند،و دلیل اینکه قهوه اروپایی درشت تر از قهوه عربی و ترک سائیده می شود همین است. ماده عطری،رنگی و موثر قهوه  به محض تماس با آب جوش آزاد می شود و بخاطر همین است که نیازی به دم کردن ندارد. انواع قهوه فوری  (instand coffee) در اواخر قرن بیستم به بازار اروپا و آمریکا عرضه شد.در ابتدای ورود به بازار این نوع قهوه طرفداران زیادی نداشت زیرا قهوه نوشان حرفه ای معتقد بودند که طعم و عطر واقعی قهوه در این نوع آن از بین می رود.امروزه اما پیشرفت در زمینه تولید قهوه فوری فاصله میان کیفیت این دو نوع قهوه از میان رفت و شاید به نوعی می توان گفت که قهوه فوری طرفداران بیشتری پیدا کرده.

  

برخی از انواع قهوه بر اساس نوع مصرف و مقدار سایش و ترکیبات آن:

اسپرسو (Espresso)

اسپرسو به روش خاصی از دم کردن قهوه گفته می شود. اسپرسو نوعی قهوه است که در دستگاه اسپرسو دم می شود. دانه ها قبلاً خوب آسیاب می شوند و سپس دوز سریعی از فشار زیاد و آب گرم دریافت می کنند. این ترکیب فشار و آب، مقدار کمی قهوه متراکم با طعم غنی استخراج می کند. یک جرعه اسپرسو حدود 7 تا 9 گرم قهوه آسیاب شده می برد که حدود 56 گرم قهوه اسپرسو تولید می کند. دو جرعه دوبرابر قهوه آسیاب شده می برد و دو برابر قهوه اسپرسو تولید می کند.


کاپوچینو (Cappucino)

این نوشیدنی مرسوم در ایتالیا یک بخش اسپرسو، یک بخش شیر جوشیده و یک بخش کف شیر دارد. اگر به درستی دم شود، هر جرعه ای که می نوشید باید به مقدار مساوی قهوه، شیر و کف داشته باشد. در ایتالیا هرگز پس از وعده غذایی یا بعد از 11 صبح، کاپوچینو نوشیده نمی شود.


لاته (Latte)

لاته محبوب و مشهور یک نوشیدنی اسپرسوی ایتالیایی است که دو بخش شیر جوشیده و یک بخش قهوه دارد. معمولاً از کاپوچینو بزرگتر است و شیر بیشتری.


آمریکانو (Americano)

آمریکانو یک جرعه اسپرسو و آب اضافی برای بیشتر کردن آن است. این طعم رقیقی ایجاد می کند که بیشتر شبیه قهوه صاف شده آمریکایی است تا یک جرعه اسپرسو. این قهوه بدون شیر و به صورت قهوه سیاه سرو می شود .


ماکیاتو (Macchiato)

استارباکس بود که ماکیاتو را مشهور کرد، ولی ماکیاتوی استارباکس شباهت کمی به ماکیاتوی واقعی دارد. ماکیاتوی سنتی یک جرعه اسپرسو و بخش کوچکی از شیر کف دار در بالای آن است. این نوشیدنی کوچک خیلی قوی است زیرا غلیظ ترین طعم اسپرسو را دارد و شیر اضافه شده به آن، از شدت این طعم می کاهد. ماکیاتو به معنای "طرحدار" است و به طرح هایی که روی کف شیر داده می شود اطلاق می گردد .


کافه او له (Café au Lait)

این یک نوشیدنی فرانسوی است که از قهوه صاف شده قوی و شیر حرارت داده شده  درست می شود. نسبت قهوه و شیر یک به یک است. میستو کلمه ایتالیایی برای این نوع قهوه است .


آیسد کافی (Iced Coffee)

آیسد کافی معمولی را می توان به دو روش تهیه کرد: قهوه معمولی را بگذارید بماند تا سرد شود، یا قهوه داغ قوی را مستقیماً روی یخ بریزید. در هر دو صورت طعم رقیقی درست می شود که باعث شده روش های جدید دم کردن آیسد کافی اخیراً محبوب و مرسوم شوند .


پور اُور (Pour Over)

این روش دم کردن قهوه عبارتست از ریختن آب داغ روی قهوه کاملاً آسیاب نشده و دانه درشت و صاف کردن آن قهوه. با آنکه روش های زیادی برای دم کردن قهوه وجود دارد، ولی همه آنها از روند یکسان خیساندن دانه های آسیاب شده در آب داغ پیروی می کنند. با آنکه این یک روش سنتی برای دم کردن قهوه است، ولی طعمی غیرعادی دارد .

موکا (Mocha)

موکا یک قهوه محبوب و دسری با شکلات است. عموماً آن را با ترکیب یک جرعه اسپرسو و پودر کاکائوی مخلوط با شیر درست می کنند. شیر را می جوشانند و نوشیدنی را با هنر لاته تزئین می کنند.


 Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: