خاندان روریک ها 1395/11/10
Visitors: 578

روس‌ها بنا به تاریخ‌نگاری اولیه روسیه، نوشته ۱۱۱۳ قبل میلاد روس ها از منطقه بالتیک اول به شمال شرق اروپا کوچانده شدند و منطقه‌ای در آنجا شکل دادند که نهایتاً تحت رهبری روریک درآمد. سپس، اولگ فامیل روریک، کیف را فتح کرد و روس کیفی را بنیان نهاد. بازماندگان روریک پس از ۸۶۲ سلسله روس را فرمانروایی می‌کردند.

روریک بنیان‌گذار سلسله روریک بود که بر روس کیف و سپس بر دوک‌نشین بزرگ مسکو و روسیه تزاری حکومت می‌کرد. حکومت این سلسله بر روسیه تا قرن هفدهم ادامه داشت.

دودمان روریک دودمانی از نسل وایکینگ‌ها بودند که از سده ۹ میلادی تا سال ۱۵۹۸ بر روسیه و بخش‌هایی از اوکراین و اسکاندیناوی حاکم بودند. دودمان روریک پس از یک دوره آشوب، سرانجام در سال ۱۶۱۳ میلادی توسط دودمان رومانوف برچینش شدند.


در متون نوشته شده توسط ابن خردادبه، از روس‌ها به عنوان «اقوام صقالبة» نام برده‌شده است، که این عنوان برای نام بردن از اقوام اسلاو مورد کاربرد است. تفسیر این عنوان به آنتی‌نرمن‌ها نشان می‌دهد که روس‌ها از تیره اسلاوها بودند نه از اسکاندیناویها. با توجه به تفسیر نرماندی، کلمه صقالبه اغلب برای کسانی استفاده می‌شود که رنگ تیره و سبزه دارند، قوی هستند و به مرکز یا شمال‌شرقی اروپا تعلق دارند؛ بنابراین منظور ابن خردادبه در اینجا مبهم است.

 

 Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: