خاندان رومانف ها 1395/11/10
Visitors: 741

خاندان رومانوف بعد از دودمان روریک، دومین خاندان سلطنتی روسیه بود از سال ۱۶۱۳ تا زمان استعفای نیکلای دوم در پی انقلاب فوریه، بر این کشور حکومت کرد.این خاندان، یک دودمان اشرافی قدرتمند در مسکو بودند که مدت مدیدی بر روسیه سلطنت کردند.

صعود خاندان رومانوف به قدرت از زمان ازدواج آناستازیا زاخارینا با ایوان چهارم آغاز شد. وی دختر فردی به نام رومان زاخارین یوریف بود که بعداً نام خاندان رومانوف از وی گرفته شد. بعد از مرگ ایوان، پسر کوچک وی فیودور به سلطنت رسید. با مرگ فیودور بدون فرزند، سلسله روریک منقرض شده و برادر همسر وی بوریس گودونوف به سلطنت رسید که در دوران سلطنت‌اش، سعی به از میان بردن افراد خانواده رومانوف داشت. بعد از مرگ بوریس گودونوف در سال ۱۶۰۵، روسیه وارد دوران هرج و مرج شد و برای چند سال با شورش‌ها و مدعیان تاج و تخت مختلفی روبرو بود. در نهایت در سال ۱۶۱۳ به تصمیم مجلس اشراف روسیه، سلطنت به میخائیل، نوه برادر آناستازیا که در آن زمان ۱۶ ساله بود، سپرده شد. به این ترتیب میخائیل به عنوان اولین تزار روسیه از خاندان رومانوف به سلطنت رسید.

خاندان رومانوف تا زمان انقلاب فوریه در سال ۱۹۱۷ بر روسیه حکومت کرد. در اثر این انقلاب، نیکلای دوم به نفع برادرش میخائیل الکساندرویچ از سلطنت کناره‌گیری کرد. اما وی سلطنت را نپذیرفت و به این ترتیب حکومت خاندان رومانوف بر روسیه پایان یافت.

سرنوشت آخرین تزار روسیه:

نيكلاي دوم در سال 1894 ميلادي به تخت سلطنت روسيه نشست اما دوران سلطنت او توام باموج نارضايتي از استبداد تزاري ، فقر فزاينده مردم ، شكست روسيه در جنگ با ژاپن در سال 1905 ميلادي بود
نيكلاي دوم و همسرش به ويژه به دليل بيماري تنها پسرشان الكسيس به شدت تحت القائات يك كشيش توطئه گر به نام راسپوتين بودند و حتي شهرت داشت كه راسپوتين وزيران دولت تزاري را تعيين مي كرد
در سال 1914 ميلادي روسيه در كنار بريتانيا و فرانسه عليه امپراتوري آلمان و امپراتوري اتريش مجارستان وارد جنگ مي شود

يكي از دلايل اصلي بروز جنگ جهاني اول سماجت تزار نيكلاي دوم در حمايت از صربستان بود كه سرويس مخفي اين كشور در قتل وليعهد امپراتوري اتريش - مجارستان دست داشت
نيكلاي دوم مي خواست با يك جنگ خارجي توجه افكار عمومي را ازمشكلات داخلي به جنگ خارجي معطوف كند اما ارتش روسيه به دليل ساختار قديمي و به دليل نارضايتي سربازان شكست هاي سنگيني را در جبهه هاي جنگ متحمل شد و سرزمين هاي وسيعي را از دست داد بار ديگر مانند سال 1905 ميلادي و پس از شكست از ژاپن كه در روسيه انقلاب شد، در ماه فوريه سال 1917 ميلادي انقلاب دوم روسيه رخ داد .در نهایت در نیمه شب ۱۶ ژوئیه ۱۹۱۸ نیکلای دوم و دیگر اعضای خانواده اش در زیرزمین خانه به ضرب گلوله توسط بلشویک‌ها شدند و اجساد آنان در جنگل مجاور شهر سوزانده و دفن شد.ورثه نیکلای دوم:

در طول سالیان دراز زنان زیادی پیدا شدند که خود را آناستازیا، دختر تزار، می‌نامیدند تا میراث بی‌شمار نیکلای دوم ،که توسط بلوشیک‌ها اعدام شده بود، را به دست بیاورند. اما ماجرای دختری ۱۶ ساله که در کانال آبی در برلین نیمه‌جان بیرون کشیده شد، با حقایقی همراه بود. او پس از بهبودی بلافاصله اعلام کرد که دختر تزار است. او مدعی بود که نامش "گراند دوشس آناستازیا" است و با فاش کردن جزئیاتی در باره فرارش و اطلاعات وسیعی که درباره خاندان سلطنتی داشت طرفدارانی پیدا کرد. آناستازیا مورد بررسی توسط اشعه ایکس قرار گرفت و نتایج به دست آمده با سوابق پزشکی آناستازیا مطابقت می‌کرد. سرانجام دادگاهی تشکیل شد و آناستازیا و وکلایش مدارکی رو کردند اما آغاز جنگ جهانی مانع ارائه این مدارک به دادگاه شد. سرانجام دادگاهی در هامبورگ علیه او رأی داد اما افراد زیادی اعتقاد دارند که داستان رومانفها در زیر زمین "یکاترینبورگ" به پایان نرسیده‌است. بررسی دی. ان. ای قطعات استخوان‌های اعضای خانواده آخرین تزار روسیه نشان می‌دهد که هیچکدام از آنان از قتل‌عام سال ۱۹۱۸ جان سالم به در نبردند. در جریان قتل‌عام نخستین ساعات بامداد ۱۷ ژوئیه ۱۹۱۸ نیکلای دوم و همسرش و هر پنج فرزندشان به همراه پزشک خانوادگی‌شان و سه خدمت‌کار ایشان در در زیرزمین خانه‌ای در شهر یکاترینبورگ با شلیک گلوله و سرنیزه به قتل رسیدند .

کشتار اعضای خانواده رومانف، آخرین تزار و تزارینای روسیه شایعات بسیاری درباره توطئه‌های گوناگون بر سر زبان‌ها انداخت از جمله این که یکی از بچه‌های تزار زنده ماند و به خارج گریخت. از آن زمان حدود۲۰۰ نفر ادعا کرده‌اند از بازماندگان رومانف‌ها هستند که از کشتار در زیرزمین «ایپاتی‌یف» زنده مانده‌اند. اما حالا یک بررسی علمی بر مبنای دی‌ان‌ای ثابت کرده‌است که هر پنج فرزند تزار و والدین آنان به دست بلشویکهای منطقه اورال شوروی کشته شده‌اند زیرا بلشویکها می‌ترسیدند سربازان روسیه سفید که در آن نزدیکی‌ها مستقر بودند اقدام به نجات خانواده تزار کنند .

بررسی‌های دقیق علمی استخوان‌های یافته شده در دو گور در نزدیکی یکاترینبورگ قاطعانه نشان داده‌است که نیکلای دوم و همسرش تزار ینا آلکساندرا و هر ۵ فرزند آنان یعنی ۴ دختر به نام‌های اولگا، تاتیانا، ماریا، آناستازیا و پسر هموفیلی آنان آلکسی، ولیعهد، کشته شده‌اند. تنها راز باقی‌مانده این است که آیا دختری که در کنار آلکسی در گوری جدا از سایر اعضای خانواده به خاک سپرده شده، ماریاست یا آناستازیا.Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: