فیودور داستایفسکی
Visitors: 464

فیودور داستایفسکی

داستایوفسکی یک از نویسندگان مشهور و تاثیر گذار روسیه است که در ایران نیز بسیار مشهور است و همگی ما حداقل یکی از کتابهای او را خوانده ایم یا دست کم  نام کتابهای او را شنیده ایم.از معروفترین کتابهای او در ایران می توان به ابله،قمارباز،برادران کارامازوف،جنایات و مکافات،خاطرات خانه اموات و شب های روشن را نام برد و البته دهها رمان و داستان کوتاه دیگر.

فیودور یا همان فئودور در 30اکتبر 1821 به دنیا آمد،پدرش پزشک ارتش بود و از اوکراین به مسکو مهاجرت کرده بود و مادرش دختر یکی از بازرگانان مسکو بود.پدر فئودور او و برادرش را به مدرسه نظام در سنپترزبورگ فرستاد تا در آنجا به تحصیل در رشته مهندسی بپردازد.

پدر او در سال 1839 توسط خدمتکار خود بدون دلیل شخصی به قتل رسید و فیودور تا سال 1843 در مدرسه نظامی ماند و تحصیل کرد و پس از فارغ التحصیلی به مطالعه کتاب های روانشناسی و فلسفه پرداخت . او با مطالعه کتاب های روانشناسی و علاقه و توجه خاصی به عقاید فروید پیدا کرد همچنین زبان فرانسه را هم آموخت و کتاب اوژنی گرانده بالزاب پرداخت . بعد از چاپ ترجمه این کتاب شور و شعفی در او شکل گرفت  خود تصمیم به نویسندگی گرفت و مدتی بعد  در مجله سنپترزبورگ ژورنال نویسنده شد و توانست از این راه کسب درآمد کند و مخارج زندگی خود و خواهر و برادرانش را پرداخت کند . در سال 1846 اولین رمان خود را با نام مردم فقیر را به چاپ رسانید و از همان ابتدا توانست به حقیقت غم انگیز زندگی مردم روسیه را در کتابهایش بیان کند وی در سال 1849به دلیل شرکت در محافل انقلابی و فعالیت علیه تزار نیکلای اول دستگیر شد و به زندان رفت و بعد از آن برای کار اجباری به سیبری فرستاده شد.داستایوفسکی بعد از آزادی خاطرات خود را در کتابی به نام خانه مرگ به رشته تحریر در آوردد دوران زندان او بدترین سال های عمرش بود که در شرایط سخت آب و هوایی سیبری گذشت و فشارهای روحی و روانی که در اثر جوخه های آتش نمایشی برای اعدام بر او دست داد هرگز از خاطر او پاک نشد ودر این دوران دچار حملات صرع شد که تا پایان عمر از آن رنج برد. او در سال 1857 کتاب معروف خود جنایات و مکافات و بعد از آن قمارباز را نوشت . او در سن 46 سالگی یک منشی تند نویس به نام آنا را استخدام کرد که بعدها شیفته این دختر شد و در سال 1867 با او ازدواج کرد و صاحب 4 فرزند شد.

آنا سرو سامانی به زندگی داستایوفسکی داد و با چاپ کتاب ها وضعیت مالی آنها بهتر شد و پس از آن به همراه همسرش به اروپا رفت و رمان ابله را نوشت و پس از 2 سال به روسیه بازگشت و نوشتن را ادامه داد و در سال 1877خاطرات یک نویسنده را براساس تجربیات و دیدگاه های خود نسبت به جامعه نوشت و سه سال بعد برادران کارامازوف را نوشت .

فئودورداستایوفسکی در 28 ژانویه 1881 د ر سن 60سالگی در خانه اش در سنپترزبورگ در گذشت و پس ازمرگش به شهرت جهانی رسید و نام و آوازه اش در ادبیات جهان فرا گیر شد.




Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: