الکساندر پوشکین 1395/11/06
Visitors: 543

الکساندر پوشکین

الکساندر سرگئیویچ‌ پوشکین‌، شاعر پر آوازه‌، نمایشنامه‌ نویس‌ و نویسنده‌ روس‌ و بنیانگذار ادبیات ‌نوین‌ روس‌، در ۶ ژوئن‌ سال‌ ۱۷۹۹ در خانواده‌ قدیمی‌ اصیل‌ زاده درمسکو بدنیا آمد پوشکین‌ در نوجوانی‌ زیر نظر بسیاری‌ معلمان‌ خانگی‌ خارجی‌، از زن‌ و مرد آموزش‌ دید، اما مهمترین‌ منبع‌ و آموزش‌ اولیه‌ او کتابخانه‌ پدرش‌ بود که‌ در آن‌ آثار کلاسیک‌ قرن‌ هفدهم‌ و هجدهم‌ فرانسه‌ گرد آوری‌ شده‌ بود.

در سال‌ ۱۸۱۱ پوشکین‌ در ۱۲ سالگی‌ از جمله‌ ۳۰ دانش‌ آموزی‌ بود که‌ برای‌ تحصیل‌ در کلاس‌ اول‌ دبیرستان‌ تسارسکویه‌ سلو برگزیده‌ شده‌ و وارد این‌ آموزشگاه‌ سلطنتی‌ شد .

پوشکین‌ در سال‌ ۱۸۲۰ «قصیده‌ آزادی» را می‌ سراید که‌ مورد غضب‌ اولیای‌ امور قرارگرفته‌ و اورا به‌عنوان‌ مأمور دولت‌، به‌ قفقاز در جنوب‌ روسیه‌ تبعید می‌ کنند، با این‌ وجود شاعر سمت‌ رسمی‌ خود راحفظ می‌ کند. شاعر مدتی‌ از زندگی‌ خود را در قفقاز و شبه‌ جزیره‌ کریمه‌ می‌ گذراند. جنبشهای‌ انقلابی‌ و آزادیخواهی‌ در اروپا و شورش‌ نظامیان‌ روسیه‌، سبب‌ تقویت‌ احساس‌ پیوستن ‌پوشکین‌ به‌ جریانها و جنبشهای‌ انقلابی‌ می‌شود. «دشنه» یکی‌ از آثار مربوط به‌ این‌ دوره‌ است‌. در ژوئیه‌ ۱۸۲۳ پوشکین‌ با پا در میانی‌ دوستان‌ صاحب‌ نفوذ، به‌ اودسا منتقل‌ شد و در اینجا نیزآفرینش‌ ادبی‌ او ادامه‌ یافت‌.

در اواخر بهار۱۸۲۶ دادخواستی‌ برای‌ تزار فرستاد و خواستار آزادی‌ از تبعید شد. اندکی‌ پس‌ از سرکوب‌ جنبش‌ دکابریستها پوشکین‌ در ۴ سپتامبر سال‌ ۱۸۲۶ فرمان‌ یافت‌ که‌ بی‌ درنگ‌ با فرستاده‌ ویژه‌ دولت‌ تبعیدگاه‌ خود را ترک‌ گفته‌ و به‌ دیدار نیکلای‌ اول‌، که‌ برای‌ تاجگذاری‌ به‌ مسکو آمده‌ بود، بشتابد. در روز ۸ سپتامبر با نیکلای‌ اول‌ تزار روسیه‌ دیدار و گفتگو کرد. نیکلای‌ با توجه‌ به‌ مقبولیت‌ شاعر در بین‌ مردم‌ او رامورد عفو قرار می‌ دهد.

پوشکین‌ مبارز علیه‌ ظلم‌ و استبداد و منادی‌ آزادی‌ بود. پوشکین‌ در بین‌ طبقات‌ مختلف‌ مردم‌ از احترام‌ خاصی‌ برخوردا بود و مردم‌ آثار او از جمله‌ اشعار سیاسی‌ و اجتماعی‌ اورا حفظ می‌ کردند. شاید بتوان‌ گفت‌ که‌ پوشکین‌ جزو معدود نویسندگان‌ و شعرای‌ روسی‌ بود که‌ در زمان‌ حیات‌ خود به‌ اندازه ‌کافی‌ شناخته‌ شده‌ بود. حتی‌ در دورترین‌ نقاط قلمرو امپراتوری‌ روسیه‌ روشنفکران‌ و آزادی‌ خواهان‌ او را می‌ شناختند و اشعارش‌ را مطالعه‌ می‌ کردند. در هنگام‌ تبعید در قفقاز در سفر به‌ تفلیس‌، تعداد زیادی‌ ازروشنفکران‌ گرجی‌ او را می‌ شناختند و او را به‌ محافل‌ خود دعوت‌ می‌ کردند.

پوشکین‌ در بین‌ همه‌ مردم‌ و آزادی‌ خواهان‌ و روشنفکران‌ محبوب‌ بود و به‌ سبب‌ همین‌ محبویت ‌دشمنانی‌ در کاخ‌ تزار داشت‌ که‌ با اندیشه‌ های‌ او مخالف‌ بودند و وجود او را سدی‌ در مقابل‌ منافع‌ خویش‌ می‌ دیدند و به‌ همین‌ جهت‌ کوشش‌ می‌کردند با ایجاد فضای‌ مسموم‌ علیه‌ او، شخصیت‌ شاعر را در برابر دیگران‌ تضعیف‌ کنند. این‌ افراد شایعاتی‌ در باره‌ روابط همسر زیبایش‌ ناتالیا با یک‌ مردمهاجر فرانسوی‌ به‌ نام‌ «بارن‌ ژرژ شارل‌ د آنتس» انتشار داده‌ و این‌ موضوع‌ را بر سر زبانها انداختند. پوشکین‌ برای‌ پایان‌ دادن‌ به‌ جریان‌ نامه‌های‌ تحقیر آمیز و بدون‌ امضائی‌ که‌ از افراد مختلف‌ در این‌ مورد دریافت‌ می‌کرد و نیز شواهدی‌ که‌ درباره‌ روابط آن‌ مرد با همسر خود بدست‌ آورده‌ بود، برای‌ دفاع‌ ازشرافت‌ خود، د آنتس‌ را به‌ دوئل‌ دعوت‌ کرد. در ۲۳ ژانویه‌ در دوئل‌ زخمی‌ شد و پس‌ از دو روز، زندگی ‌کوتاه‌ خود را در ۳۸ سالگی‌، بدرود گفت‌.

پوشکین‌ نماینده‌ بسیار برجسته‌ فرهنگ‌ بشری‌ است‌. شاعر که‌ از موفقیت‌ فرهنگ‌ روس‌ و فرهنگ‌ جهانی‌ و آثار ملی‌ بهره‌ مند شده‌ بود، در عرض‌ دوره‌ای‌ کوتاه‌، با گذر از چند مرحله‌ ادبی‌، به‌ رئالیسم ‌کامل‌ رسیده‌ بود. زبان‌ او، هم‌ اکنون‌ نیز پایه‌ و اساس‌ زبان‌ ادبی‌ روس‌ را تشکیل‌ می‌ دهد. یافته‌ های‌ هنری‌پوشکین‌ نه‌ تنها در ادبیات‌ روس‌، بلکه‌ در فرهنگ‌ و هنر دیگر اقوام‌ روسیه‌ و همچنین‌ در پیشرفت‌ فرهنگ‌ سایر ملل‌ نیز تأثیر نیرومندی‌ داشته‌ است‌. از تعدادی‌ از آثار او ازجمله‌ بوریس‌ گودونف‌ و روسلان‌ ولودمیلا فیلم‌ سینمایی‌ ساخته‌ شده‌ است‌. آثار پوشکین‌ به‌ اکثر زبانهای‌ دنیا از جمله‌ به‌ زبان‌ فارسی‌ ترجمه‌و منتشر شده‌است‌.

 

 Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: