باله دریاچه قو 1395/10/26
Visitors: 621

باله دریاچه قو(swan lake ballet )

یکی از کارهایی که در تور روسیه نباید فراموش کنید دیدن رقص باله است که معروفترین آنها باله دریاچه قو اثر جاودان موسیقیدان معروف روسیه چایکوفسکی  است. روسیه از دیرباز در اجرای رقص باله در اروپا شهرت زیادی داشت.امروزه هم سالنهای باشکوه و معروفی در سراسر روسیه وجود دارد که به اجراهای زیبایی از باله های معروف جهانی میپردازند.

 چایکوفسکی  سه باله  نوشت که به هر کدام  اعتقاد خاصی داشت، ولی از میان آنها باله دریاچه قو از همه مشهورتر شد طوریکه  در سراسر دنیا اجرا شد و به شهرت رسید.

داستان دریاچه قو :

اودت توسط جادوگری به نام روتبارت تبدیل به یک قو شده است و تنها در نیمه شب است که او و همراهانش ساعاتی به صورت انسان ظاهر می شوند. شبی پرنس زیگفرید، اودت  را می بیند و دل به او می بندد و سوگند می خورد که اودت را از شر طلسم  جادوگر  رها کند. در همین میان شبی در قصر پرنس  زیگفرید  جشنی برپاست که طی آن باید پرنس، همسر خود را انتخاب کند. جادوگر به شکل یک شوالیه وارد میهمانی می شود و دخترش اودیل را نیز به همراه می آورد که او را با جادو کاملا شبیه اودت  کرده است و با این حیله  زیگفرید رافریفته او می کند. با سر رسیدن اودت  پرنس پی به اشتباه خود می برد و به محل دریاچه می شتابد و اعتراف به بی وفایی خود می کند و اودت  نیز او را می بخشد. در همین حال جادوگر سر می رسد و با جادوی خود توفانی سهمگین می آفریند که سبب غرق شدن  پرنس و اودت  می شود. در بسیاری از اجراها انتهای داستان به شکل دیگری به پایان می رسد. بدین صورت که پس از برپا شدن توفان  پرنس با جادوگر می جنگد و طلسم او را می شکند و اودت  و همراهانش رها می شوند. در برخی دیگر از اجراها نیز بدین صورت است که پس از باطل شدن جادو  و پس از گذشت سالها از زندگی پرنس و اودت وقتی آن دو در حال قدم زدن کنار دریاچه و چیدن گل هستند توسط  روتبارت جادوگر غافلگیر شده و دوباره  تبدیل به قو می شوند .

باله ی دریاچه قو به عنوان یکی از شاهکارهای مکتب رمانتیسیسم شناخته می شودو معروفترین و زیباترین باله جهان بشمار میاید .

 Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: